Nowotwór szyjki macicy – objawy, leczenie, zapobieganie
Zdrowie i uroda

Nowotwór szyjki macicy – objawy, leczenie, zapobieganie

Nowotwór szyjki macicy jest złośliwy, który rozwija się w obrębie szyjki macicy. Zmiany nowotworowe najczęściej lokalizują się w jej części najbardziej zewnętrznej, znajdującej się w pochwie. To właśnie na tarczy szyjki znajduje się granica między nabłonkiem gruczołowym wyścielającym jamę i kanał szyjki macicy, a nabłonkiem płaskim, który pokrywa część pochwową szyjki i pochwę. Ta granica nazywana jest strefą transformacji oraz stanowi miejsce najczęstszego rozwoju zmian nowotworowych szyjki.

Czynniki rozwoju raka szyjki macicy

Główną przyczyną rozwoju choroby jaką jest rak szyjki macicy jest przetrwała infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus HPV może się również zagnieździć w obrębie nabłonka pochwy i warg sromowych co powoduje zmiany chorobowe w tej okolicy. Do tej pory wyodrębniono około 200 odmian wirusa, z czego około 40 odpowiedzialnych jest za powstawanie infekcji, a kilkanaście za rozwój nowotworów. Zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo i główną drogą zakażenia jest droga płciowa. Ale nie można zapominać, że do zakażenia wirusem dochodzi również poprzez używanie wspólnych ręczników lub innych przedmiotów higieny osobistej, zwłaszcza gdy zmiany zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych.

Oferta szpitala Medfemina

Szpital Medfemina we Wrocławiu to prywatna placówka ginekologiczna. Szpital specjalizuje się w leczeniu endometriozy, torbieli oraz pozostałym spektrum zabiegów schorzeń kobiecych. Pamiętajmy, że szybka diagnoza raka szyjki macicy zwiększa szanse na całkowite wyleczenie! Sprawdź naszą ofertę na szpital.medfemina.pl.