Czym jest biopsja?
Zdrowie i uroda

Czym jest biopsja?

Biopsja jest specjalistyczną metodą diagnostyczną, która służy do pobrania tkanek ze zmian podejrzanych o proces chorobowy albo nowotwór. Oceny pobranych komórek oraz struktury tkanek dokonuje lekarz patomorfolog, korzystając z mikroskopu świetlnego. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do badania? Jak przebiega biopsja?

Rodzaje biopsji

Biopsja jest badaniem diagnostycznym polegającym na pobraniu materiału do badań mikroskopowych. Biopsja może być cienkoigłowa, gruboigłowa, wycinkowa, rysowa lub wiertarkowa- ten ostatni rodzaj biopsji stosowany jest w badaniu kości. Praktykuje się także biopsję otwartą-chirurgiczną. Jest to operacja, podczas której pobierany jest materiał do badania.

Jak przebiega biopsja?

Przebieg biopsji wygląda następująco. Pacjent leży na plecach przy brzegu stołu zabiegowego. Przed zabiegiem pacjentowi zostaje podany lek o działaniu uspokajającym. Lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne w celu określenia wielkości narządu, dokładnej lokalizacji zmian chorobowych oraz określenia miejsca wkłucia. Po dokładnym zdezynfekowaniu skóry i znieczuleniu miejscowym lekarz wprowadza igłę biopsyjną do badanego narządu. Podczas wprowadzenia igły pacjent może poczuć ból, ponieważ znieczulone zostały tylko tkanki będące na drodze igły do badanego narządu, a sam narząd nie jest znieczulony. Po wprowadzeniu igły lekarz pobiera materiał tkankowy (w biopsji gruboigłowej) lub komórkowy (w biopsji cienkoigłowej). Materiał pobrany podczas biopsji zostaje wysłany do badania pod mikroskopem.

Szpital Chirurgiczny Medfemian

W szpitalu Medfemina we Wrocławiu biopsje wykonuje dr n. med. Zbigniew Obuszko, doświadczony chirurg – onkolog. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szpitala na chirurgia.medfemina.pl- chirurg we Wrocławiu.